14 Aralık 2017 Perşembe

Çift Taraflı Yaprak Supla Yapımı

Ahşap boyama konusunda çok fazla bilginiz yoksa,size öğretici olması için,deneme amaçlı suplalar boyayabilirsiniz.Bir çok şey boyadım bu zamana kadar,her yeni yaptığım işte,daha fazla bilgiler öğreniyorum.Bu iş de aslında deneyerek yaparak işi çözüyorsunuz.Elinizi korkak alıştırmamak lazım,olmasa bile çözümü var,tekrar boyarsınız.Yaptıkça göreceksiniz ki,işin tekniğini çözmüşsünüz.

Bu konuda öğretici videolar var,tekrar tekrar izlemenizi tavsiye ederim.Dekorasyona meraklı ve ilgili olduğum için,yıllardır evimde ufak tefek kendi el emeği değişiklikler yaparım.Aslına bakarsanız ilgi alanlarım dekorasyon ile sınırlı değil tabi,yıllarca kolye tasarlayıp sattım,dikiş diktim ve çok da iyi paralar kazandım.Sınırlarımı zorlamayı seviyorum sanırım.Yapmaktan,denemekten asla vazgeçmiyorum,başarısız bile olsam,denemiş olmaktan ve edindiğim tecrübelerden ders ediniyorum.Kadınların girişimci olması ve kendi becerileri ne ise,o yönde  üretken olmalarını çok seviyorum.Bu konuda elimden geldiği kadar herkese destek olmaya çalışıyorum.

Supla nasıl boyanır ? Konumuza gelirsek,detaylı fotoğraf çekmeye çalıştım,umarım yararlı olur,sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.Çift taraflı kullanabileceğiniz şık supla sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle yaprak suplayı instagram/miramcraft dan aldım.(adet 7tl)
Boya,tela transfer ve diğer malzemeleri ise,hobimarketim den aldım.
Sofra sunumlarına inanılmaz güzellik katıyor.Şimdi başlayalım nasıl yaptığıma.İlk önce sadece yeşile boyamıştım iki kat,biraz beklemeye almıştım,misafirlerim kahvaltıya gelince arka tarafını bile boyadan kullanmak istedim.Sonra düz yeşil kısmını dayanamayıp eskitme yaptım.Detaylarını göreceksiniz zaten ..


1–Boya olarak cadense yeşil boyasını kullandım.Aslında Rich markanın da boyalarını aldım.Ben sürekli cadense kullanırdım bu kez Rich ile arasındaki farkı görmek istedim.Rich boyanın sürüş rahatlığı ve kapatıcı özelliği çok daha iyi geldi bana.İki markada alanında başarılı,eleştiride bulunmak istemiyorum:)

2–Öncelikle zemin bir kat sünger zımpara ile geçiyoruz nemli bez ile tozunu alıyoruz.Sonra bir kat boyamızı sürüyoruz kurumaya bırakıyoruz.Burada önemli olan püf noktalar şunlar,fırçanızın kalitesi önemli,ipek fırça ile tavsiye ederim ve boyanız ahşabın üstünde kolay sürülmeli,o yüzden bir miktar(3/1)boyanızı sulandırın.Sürerken yine fırçada bir tutukluk varsa,sulu dolu bardağa arada batırın.En önemlisi ise tek yönde sürmek,ortadan başlayıp kenarlara doğru aynı yönde,çok bastırmadan sürmektir.Kurumaya başlayan kısma fırça ile tekrar geçmeyin.

3–Aralarda en az 3–4 saat beklenmeli aslında,benim büyük mobilya olmadığı için çok fazla beklemedim.İkinci katını da aynı yöntemle boyadım.Temiz bir köşede beklemeye aldım.

4–Dediğim gibi misafirlerim için hemen kullanmak istedim ve boya işlemleri bitmeden soframa ekledim.Daha sonra devam ettim.


1–Arka kısmına geçelim.Burada tela transfer kullandım,kullanması çok rahat,dekupaj kağıdı gibi değil.Kağıttan yapışkanlı yeri söküp direk yapıştırıyorsunuz çok basit.Öncelikle transfer belirgin olsun diye ben tabanı bir kat beyaz boyadım ve kurumasını bekledim.

2–3– Dekupaj kağıdını ayırdım,yapışkanlı kısmını beyaza boyadığım tarafa yapıştırdım.Yamuk olunca hiç dert etmeyin tekrar tekrar çıkarıp düzeltme şansınız var.

4–Daha sonra kalıp gibi muntazam kesilmesi için,kağıt zımpara ya da benim gibi törpü kullanabilirsiniz.Yapmanız gereken törpüyü aşağı doğru kağıt bitiş kenarına sürtmek,aralarda biraz zorlanabilirsiniz.Kağıt törpüde aynı işi görecektir.Ve bitince ben Rich dekupaj tutkalını sürdüm.


5–Bardak altlarını ise Rich gece mavisine boyadım.Onlara transfer yapmadım düz kalsın istedim.Tek kat da Rich çok güzel kapattı,ikinci kata gerek duymadım.

6–Transfer yaptığım tarafa ise,gece mavisine biraz beyaz karıştırarak rengini açtım ve kenarlarını,peçetede fazlası alınmış  fırçayla dıştan içe doğru süpürür gibi kuru eskitme uyguladım.Böylelikle bütünlenmiş oldu resim.

7–Bardak atlığı kuruduktan sonra,Rich antik sarı ile,yine peçetede fazlasını alarak,kenarlara kuru eskitme yaptım.

8–Daha sonra Rich kahverengi eskitme kremi de aynı metodu uyguladım ve peçeteyle sildim.Tamamlamış oldum.

9–Transfer tarafa da antik sarıyı parmağım ile kenarlarına sürdüm.Ben en son dekupaj tutkalı sürdüm.Sadece transfer yaptığım tarafa dekupaj tutkalı uyguladım.1–Yeşile boyadığım tarafı öyle bırakmak istemedim biraz eskittim.Önce beyaz boyayı fırçada boya kalmayacak fazlası peçete alınmış şekilde,kenarları süpürme yöntemiyle dıştan içe doğru eskittim.

2–Daha sonra eskitme kremini de aynı şekilde uyguladım.

3–Peçete ile silerek tüm işlemlerimi tamamlamış oldum.

4–En son ise,iki tarafı da Rich mat vernik sürdüm,iki kat vernik uyguladım ve her katında 6 saatten fazla bekledim.Aslında en iyi sonuç 24 saat beklemektir.Ve mutlaka vernik fırçanız ayrı olsun,boya yaptığınız fırça ile vernik sürmeyiniz.Daha iyi sonuç için ipek fırça kullanırsanız iyi olur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Yorumlarınızı Okumaktan Keyif Alıyorum”

~~~YORUM YAP~~~DÜŞÜNCENİ BELİRT~~~


Yorumlarınıza En Kısa Sürede Cevap Vermeye Çalışıyorum.
Sevgiler/Betül Özbir