8 Kasım 2017 Çarşamba

Youtuberlar ! Niye Küfür Ediyorsunuz ?

Yıllardır bu konudan çok muzdarip bir anneyim.Oğlum şuan 8 yaşında ve 5 yaşından beri Youtube'da gerek çizgi-film,gerek komik kediler izleyerek vakit geçirdi.Ve geçirmeye devam ediyor.
Aslında yaşı küçükken bu iş daha kolaydı,eğitici çizgi filmler açıp belirli süreler de izletebiliyordum.

Taa ki Okuma–Yazma öğrenesiye kadar.Çünkü artık ne izlemek isterse kendi yazabiliyordu.Önce kendisi çizgi-film aratıp yazmaya izlemeye başladı,sonra youtube'da keşfedilecek başka şeyler bulmaya başladı.Artık ilgi alanları yavaş yavaş değişmeye başlamıştı.Oyun videoları dikkatini çektiğinde ve ünlü youtuberları takip etmeye başladığında işim zorlaştı.Benim hesabım üzerinden youtube izlemesine izin veriyorum ki,geçmiş kısmını kontrol edebiliyorum.

Tabi oğlum bir erkek çocuğu ve büyüdükçe argo kelimeler duymaya başladıkça,sanki tadına bakılmak zorunda olan bir yemekmiş gibi tadına bakmayı ihmal etmedi.Çünkü çocuklarımız taklit ederek öğreniyorlar.Ellerinde kocaman bir derya var,faydalı ,yararlı,gereksiz ve çocukları kötü etkileyecek büyük bir deniz.Peki biz anneler bu denizde boğuşan çocuklarımıza nasıl yardım olacağız.

Eminim herkes kendince önlemler almıştır,ebeveyn kontrolünde sınırlı saatli ve kurarlı tabletler veriyorsunuzdur.Sizin evde nasıl bilmem ama bizim evde sürekli savaş var.Ben küfür eden ya da uygunsuz gördüğüm şiddet içerikli oyunları sürekli engelliyorum.Ama bitmiyorlar,mantar gibi türüyorlar.

Dediğim gibi oğlumun şuan ki ilgi alanlarını ve izlediği videoları biliyorum.İzlerken yanımda yakınımda olduğu için,videonun sesini duyuyorum.İnanın hayatımda hiç duymadığım küfürler duyuyorum,artık bu argoyu da geçmiş.Oğlumu bu konuda duyarlı yetiştirmeye çalışıyorum,çok şükür şuan artık ben söylemeden kanalı değiştiriyor.

PEKİ BUNLARIN..

Amaçları ne ?
Bu yeni bir youtube dili mi ?
Bana biriniz anlatsın bunu,küfür etmeden video çekemiyor musunuz ?
Sizi de bir anne yetiştirmedi mi?
Sizi hayran hayran izleyen küçük çocuklara bunu yapmaya hakkınız var mı ?
Size hayran bu çocukların,gülüşünüzü mimiklerinizi bile taklit ederken,ahlâksız kelimelerinizi taklit etmez mi sanıyorsunuz ?
Örnek bir adam olmak bu kadar zor mu ?

Evet ben bir evhamlı anneyim,endişelerim var,çocuklarım için savaşıyorum ve asla pes etmem!Sadece bu konu değil,tüm iğrenç kötü zihniyetlerden,tacizcilerden ve  kötü insanlardan çocuklarımı korumak zorundayım...

Benim gibi düşünen duyarlı annelere sesleniyorum,lütfen çocuğunu önemse duyarsız kalma,dilersen daha fazla kişiye ulaşmak için bu yazıyı paylaş,belki sesimizi duyan olur..
UMUYORUM..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Yorumlarınızı Okumaktan Keyif Alıyorum”

~~~YORUM YAP~~~DÜŞÜNCENİ BELİRT~~~


Yorumlarınıza En Kısa Sürede Cevap Vermeye Çalışıyorum.
Sevgiler/Betül Özbir