16 Kasım 2017 Perşembe

Deli Kızın Çeyizi Kombini

Yıllar yıllar evvel,benim daha çocuk olduğum dönemler mahallemizde bir abla vardı."Deli kadın" derdi,herkes ona.Yazık neler yaşadı da o duruma geldiğini kimse bilmezdi.Hatırlıyorum da sokaktan geçerken herkes birbirini dürtüp onu işaret ederdi.Yolda kendi kendine konuşur,bazen kavga bile ederdi.Dua edin sakın dalga geçmeyin diye tembihlerdi annem...

Bu ablamızın en çok giydiği takıp takıştırdıkları dikkatimi çekerdi.Rengarenk birbiri ile asla uyumlu olmayan kıyafetler,her yerinden başka bir parça fışkıran kumaşlar.Kat giyinir ve leopar bluzun üzerinden neon fosforlu yelekler gözüme çarpardı.Desenli taytının üzerine giydiği etekler,sandaletin içine giydiği çoraplar,desen karmaşası ceketler, boynuna doladığı tüm kolyeler ve tabi sayması mümkün olmayan bilezikler...

Şimdi düşünüyorum da,bu ablanın giydiği her şey moda olmuş.Önceden böyle giyinen herkesi "deli" etiketini kolayca yapıştırıyorken,şimdi moda adı altında bize sundukları şey nedir acaba?

Çok merak ediyorum,evsizlerin sokakta yatmaktan param parça olmuş kot pantolonların,şimdi dünyanın parasını verip giyen,gerçekten tarz mı oluyor?
Ya sökük,yırtık kazak modası,ya da Hülya Avşar'ın param parça ettiği tişörtler...

Ben bir Suzy Menkes (moda eleştirmeni) değilim ama,yurt dışında başlayan bu anlamsız bulduğum akımlar,Türkiye'ye geliyor sonuçta,gelmesin orada kalsın mümkünse bunu istiyorum.Kendimce fikrimi söylüyorum,bu yazımda da Gucci'nin tüylü erkek ayakkabısını beğenmemiştim.Biz bize yakışanı giyelim,ben bunu diyorum ;)

Çok başarılı Türk modacılarımız var,Türkiye'nin bir stili var mı ? diye sormak lazım,belki de özümüze geçmişimize,köklerimize sahip çıkmak lazım.Zamanın da bizim Osmanlı kadınlarımızın giydiği kıyafetlerine hayran olan yabancılar,aynısı diktirmek için çaba sarf ediyorlarmış.Şimdi biz onların getirdiği modayı takip ediyoruz..

İşte bu görseller ise,Marco De Vincenzo'nun 2018 Koleksiyonu,yorum sizin...2 yorum:

"Yorumlarınızı Okumaktan Keyif Alıyorum”

~~~YORUM YAP~~~DÜŞÜNCENİ BELİRT~~~


Yorumlarınıza En Kısa Sürede Cevap Vermeye Çalışıyorum.
Sevgiler/Betül Özbir