13 Kasım 2017 Pazartesi

Çocuklarımız Bu 8 Cümleyi Mutlaka Duymalı !

Çocuklarımız için her şeyi yapmaya hazır olan anneleriz ve onlar için ne iyi,ne kötü araştırıp uygulamaya gayret ederiz.Ben iki çocuğum için köşeye sıkıştığım,ne yapmam gerektiğini bilmediğim zamanlarda, Google kurtarıcım oluyor.Hemen uzmanlar ne demiş okuyup,uygulamaya çalışırım.Onları incitecek hatalar yapmaktan korktuğum için,en doğrusunu bulmaya çalışırım.

Tabi her şey kitaplarda yazdığı gibi uygulamamız imkansız oluyor.Bizler sinirleri alınmış robotlar değiliz ve kontrolden çıktığımız,sinirlendiğimiz anlar oluyor.Önemli olan sadece bu durumları yarasız ve onların kalbinde hasarsız atlatmak.Bana göre en önemlisi,büyüdüklerinde anne ve babasıyla ilgili en ufak unutamayacak  kadar etkilendikleri kötü bir anı,duygu,his olmasın.Diğer ufak tefek şeyler her evde olur.Tüm çocuklarımız en güzel cümleleri hak ediyor,tek istedikleri sevilmek..

Bunları söylemeyi hiç unutmayalım:

 1–Seni Seviyorum–Başka ne isterler ki,onu kucağına alıp sevip okşamak başka,gözlerine bakıp,seni seviyorum demek bambaşka..

2–Seninle Gurur Duyuyorum–Öyle etkileyici bir cümle ki,kendisinin iyi bir şeyler yaptığını hissettirmek çok önemli.Gurur duyulan iyi davranışı tekrar etmesi için en güzel yol..

3–Seni Dinliyorum: Onları dinlerken yanınızda Başbakan konuşuyormuş gibi önemseyerek dinlemeli.Gözlerine bakarak,saçma da olsa söylediği şeyler,onun için değerliyse dinlemek zorundasın.Bizim evde oğlum bir şey anlatırken dinlemezsen anında sinir küpüne dönen haylaz var.Özür dileyip hemen dinliyorum anlat,demelisin ki,o da sana saygı duymayı öğrensin..

4–Sen Yapabilirsin : Son zamanlar da,ağzımdan en çok çıkan kelime bu sanırım.Oğlum şuan 8 yaşında ve küçükken daha kolay daha cesurca yapabildiklerini,büyüdükçe yapamadığını görüyorum.Motive etmek,biraz gaz vermek gerekiyor ve başardığında ise tebrik etmek.

5–Senin Sorumluluğun: Bu madde bizim evde gerilimlere neden olan şey,çünkü ben sürekli onların sorumluluğunda olanları hatırlatan çalar saat gibiyim.Pes etmeden savaşıyorum,çünkü inanıyorum ki yüklediğim sorumluluklar ve verdiğim görevler onları başarıya götürecek en iyi adımlar..

6–Sana İnanıyorum : Bu çok ince bir çizgi,çünkü yalan söylemeyi keşfettiklerinde,anlıyorsun ufak da olsa yalan söylediklerini ve verdiğiniz cevaplar,tutumunuz alaycı olursa,bu şiddetlenebilir.Bunu hissettiğim de "Bana doğruyu söyleyeceğine inanıyorum" cümlesi,her şeyi çözüverir...

7–Özür Dilerim : Ben bazen fevri çıkışlar yapıyorum,konuyu anladığımda hatalı olduğumu fark edip,özür diliyorum.Ona saygı duyup değer verdiğimizi anlarsa,aynı tepkiyi oda verecektir..

8– Endişe Etme: Başaramadığını düşündüğünde motive etme,en çok oğlum için takviye sözler şart oluyor.Başaramadığında endişeye kapıldığını ve daha çok çekingen utangaç hala bürünüyor.O zaman biraz destek ve sarılma iyi geliyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Yorumlarınızı Okumaktan Keyif Alıyorum”

~~~YORUM YAP~~~DÜŞÜNCENİ BELİRT~~~


Yorumlarınıza En Kısa Sürede Cevap Vermeye Çalışıyorum.
Sevgiler/Betül Özbir