15 Kasım 2017 Çarşamba

Çimentodan Yapılmış 30 Dekoratif Eşya & Yapımı

Çimentodan yapılmış beton objeleri seviyorsanız eğer,göstereceğim modeller ilginizi çekebilir.Kolay ve pratik olanlar da var,biraz daha uğraştırıcı modeller de var.

Benim bir çok denemelerim oldu.O yüzden dikkat etmeniz gerekenleri yazmak istiyorum ki hüsrana uğramayın.Çatlayanlar oluyor,bu konuda nelere dikkat edeceksiniz beraber bakalım.


Beton saksı yaparken,evde kullanabileceğiniz tüm plastik kaplar olabilir.Kolaylıkla yıkanıp temizleniyor o yüzden tekrar kullanabiliyorsunuz.Sadece karıştırma kabınızı eski bir yoğurt kabını kullanın derim,sonra çöpe atabilirsiniz.

Çimentonun 5 kilosunu 20 tl ye aldım ben,aslında koca bir torbası çok uygun fiyatlı ama o kadar çimentoyu kullanmayacağım için az aldım.
Önce deneme amaçlı çimento ve su karıştırarak yaptım,kıvamı akışkan krep hamuru tarzda oldu.Plastik kabı yağladım içine döktüm karışımı,üzerine daha küçük bir kap yağlayıp içine batırdım ve ağırlık koydum.


Yukarıdaki fotoğraftakiler benim yaptıklarım.Çimento karışım kıvamını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.Su gibi kıvam olursa,görünüm pürüzsüz oluyor ama dokulu olsun istiyorsanız,içine biraz ince kum karıştırıp suyu az koyun daha yoğun bir kıvam yapın.Ve sulu kıvamdakilerin içine koydunuz obje batmıyor,yani tam ortalaması zor oluyor.Tavsiyem biraz daha yoğun yapın ki,üzerine koyacağınız obje daha kolay batsın.
Kaplarınızı mutlaka yağlayın,kolay çıkması için ve 24 saat bekletin.Ertesi gün çıkardığınızda biraz sulayın çatlamasın.

İyicene kuruduktan sonra,zımpara yapabilirsiniz,ya da bıçakla üst kısımları kazıyabilirsiniz.
Karışımı çok bekletmeden hemen dökün ve çok iyi karıştırın için de top top kalmasın.

Geometrik şekillerde obje istiyorsanız,önce kalıp çıkarmanız lazım.Ben mukavvadan kalıp çıkartıp yaptım,daha muntazam oldu,kartondan da denedim ama beğenmedim,en iyisi mukavva.Mukavvaya şekli çizdim,bunun için google de bir çok örnek var inceleyebilirsiniz.Daha sonra kestim ve kat yerlerini kıvırdım.Ben içine dökeceğim kısmı koli bandı ile kapladım,hem kalıbı tekrardan kullanmak için hem de karton betona yapışmamış oldu.Şekli bir araya getirip koli bandı ile kaplayın ve yağlayıp betonu dökün,mumu içine oturtup ağırlık için taş koyun.Kuruduktan sonra birleşim yerlerinden falçata ile kesin,kolay çıkacaktır.

İstediğiniz gibi boyayabilirsiniz,sadece iyice kurumasını bekleyin.


Kalıp olarak balon kullanabilirsiniz.Bunun için çimento kıvamının biraz daha yoğun olması lazım ki balondan akmasın.Çimento su ve biraz kum karıştırabilirsiniz,balona parça parça alıp koyun,elinizi biraz ıslatarak şekil verin,kuruyunca balonu patlatıp,içini metalik boyalar ile boyayabilirsiniz.Ağaç dallarından askılık yapımı en çok beğendiğim model,bir kovanın içine karışımı yapıp içine ağaç dallarını batırın ve kuruyunca kovadan kolaylıkla çıkacaktır,tabi yağmayı unutmayın.Kalıp için biraz hayal gücümüzü kullanırsak bir çok çeşit çıkacak karşımıza,ben evde deli gibi neyin içine beton döksem diye geziniyordum:) Bu görselde poşeti bile kullanmışlar ve taş görünümlü mumluk yapmak içinse,kadın çorabını kullanabilirsiniz.Takılık yapmak için kase de kullanabilirsiniz ya da huni şeklinde kalıp hazırlayıp içine dökebilirsiniz.Kalıbın dik durması için sürahinin içine oturtabilir ve boşluklara bez yerleştirebilirsiniz.


Kalemlik yapımı için,küçük bir yoğurt kovasına yoğun kıvamda çimento karışımını dökün ve streçle sarıp yağladığınız kalemleri aralıklı batırın kovanın içine,kuruduğunda kolaylıkla çıkarabilirsiniz.Bardak altlıklarını ise,istediğiniz kalıba kalınlığı ince olacak şekilde dökün.İşi biraz daha profesyonelliğe götürebilirsiniz,sehpa için tahtadan kalıplar hazırlayabilirsiniz.Ya da en pratiği derin bir tepsinize beton döküp ahşap ayak monte etmektir.


Beton tabure yaparken,kovanın içine döktüğünüz karışımın içine ahşap ayakları içine saplayın ve kuruyunca kovadan çıkarabilirsiniz.Her yaptığınız objede yağlamayı unutmayın.Kalıp istemeyen bir çalışma ise,bu gördüğünüz saksıları havlu ile yapmışlar.Hazırladığınız çimento su karışıma havlunuzu iyice batırıyorsunuz,poşet geçirilmiş bir kovanın üzerine havluyu seriyorsunuz.Kuruyunca dekoratif saksınız hazır oluyor.Bu yöntemi dantelleriniz ile yapabilir takılık anahtarlık olarak kullanabilirsiniz.


Beton aydınlatma yaparken biraz daha zorlanabilirsiniz.Bunun için özel kalıp hazırlamanız gerekebilir ya da bir su şişesinden yararlanabilirsiniz.Sadece delik bırakmanız gereken yerleri iyi ayarlamanız lazım.Bunun için detaylı videolar var,onları izleyebilirsiz.

Çimento ile çalışırken etraf batabilir,naylon örtü kullanmayı ihmal etmeyin.Ağız ve burnunuzu tozdan korumak için örtebilirsiniz.Çimento karışımını direk lavabo giderine dökmeyin tıkanabilir.Donmaması için bol su kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Yorumlarınızı Okumaktan Keyif Alıyorum”

~~~YORUM YAP~~~DÜŞÜNCENİ BELİRT~~~


Yorumlarınıza En Kısa Sürede Cevap Vermeye Çalışıyorum.
Sevgiler/Betül Özbir